Tomáš

Jmenuji se Tomáš Mentlík, je mě třicet pět let a mám dětskou mozkovou obrnu. Byl jsem předčasně narozen a přidušen, deset minut mě přiváděli k životu.Problémy z prodlení okamžitého dýchání po porodu nenechaly na sebe dlouho čekat. Ukázalo se, že mám potíže ve vývoji pohybu. Lékaři stále mamce tvrdili, že jsem jenom opožděn, že to časem vyrovná, ale naopak se to nezlepšovalo, ale zhoršovalo. Teprve v devíti měsících jsme začali rehabilitovat. Začalo velké běhání k lékařům, na rehabilitaci a operac e nohou, kdy mě uvolňovali šlachy. Po každé operaci jsem měl šest týdnů sádry na nohou a pak znovu rehabilitace.

Na tuto nemoc je jenom jeden lék, a to soustavné a intenzívní cvičení, každodenně, ne jenom jednou za čas v lázních. Mamka toto dodržovala a stále dodržujeme.Ale již jsme z domácího cvičení nezaznamenali žádný posun vpřed. Bylo to takové udržovací.

Nedávno jsem se dozvěděl o nové metodě - cvičení v "kosmickém obleku", který má za úkol více posilovat cvičením určité svaly a naopak uvolňovat zase ty potřebné.Cvičení v obleku je mnohem náročnější, cvičíte vlastně proti odporu, ale účinnější. Bylo mě od našich lékařů řečeno, že jsem na nové metody již pokročilého věku, ale já jsem navzdory tomu, v naději na zlepšení, chtěl tuto možnost vyzkoušet. Byli jsme na konzultacích ve třech zařízeních a vybrali jsme si Renonu Šúrovce.

Byli jsme moc překvapeni systémem rehabilitace a od prvního dne začalo dvouhodinové cvičení v obleku a k tomu ještě další tři a půl hodinové přídavné procedury, včetně hipoterapie. Pobyt trval tři týdny a já jsem udělal neuvěřitelný pokrok. Zpevnilo se mě celé tělo, vyrovnal jsem se ve stoji i sedu, paže a stehna nabraly svalový objem, doma jsem neměl šanci ani udělat kliky, první den jsem spadl na pusu, dnes jich dělám sto během dne pro zpevnění břicha a vyrovnání zad. Zlepšila se mě jemná motorika i držení hlavy. Nohy i ruce jsem měl spastic ké, ty mě uvolnili a stále uvolňují. Začal jsem chodit na chodítku. Byla mě doporučena operace Ulzibat, která má odstranit spasticitu v různých částech na těle.Po třech pobytech v Renoně jsem na této neinvazivní operaci byl. Za tři týdny po operaci jsem jel znovu, kde jsem strávil měsíc, aby se důkladně vše po operaci rozcvičilo, doma bychom to nezvládli. Ukázalo se, že opravdu vpichy Ulzibat povolili potřebné svaly a nohy i chodidla jsem začal lépe zvedat, fyzioterapeuti mě mohli postavit na trojbodové podpůrné hole, na kterých se moje chůze zdokonaluje. V rehabilitačním centru jsou skvělí odborníci, mají individuální plán pro každého pacienta, pracují nejen rukama, ale vkládají do toho i svoje srdce. Pan ředitel dělá v&scaron ; echno proto, aby byly pacienti spokojeni a byli motoricky i psychicky posunuti dál.

Nyní mě čeká ještě jedna taková operace, jedná se o moji kyfózu zad a postavení hlavy, které touto metodou jde také vylepšit, abych mohl chodit ještě vyrovnaněji. Tuto operaci, která stojí sedmdesát tisíc nehradí pojišťovna, ani rehabilitaci, o kterých píši. Rehabilitace na dva týdny stojí šedesát pět tisíc.Naše finanční možnosti, které jsme měli, jsme dávno vyčerpali , jsme závislý na darech od lidí se širokým srdcem.

Proto Vás moc prosím o jakoukoliv finanční podporu, abych si mohl splnit svůj sen a chodil samostatně o berlích.
Mockrát děkuji všem, které můj příběh osloví.
S úctou Tomáš Mentlík